Ako, kedy a prečo v obci vzniklo ochotnícke divadlo?

V Lozorne voľakedy fungovalo ochotnícke divadlo, ale časom zaniklo. Nám sa po vyše tridsiatich rokoch podarilo divadlo obnoviť, ale začínali sme vlastne úplne od začiatku. Z pôvodných divadelníkov je tam len jedna členka, všetci ostatní sú „nová krv“. Divadlo vzniklo na podnet ľudí, ktorí chceli, aby sa v obci tradícia ochodníčenia obnovila. Mali chuť hrať, len nám chýbal režisér. Toho sa nakoniec podarilo nájsť a pod taktovkou  vyštudovaného mladého režiséra Dušana Poliščáka sme nacvičili našu prvotinu. Režisérsku taktovku postupne prevzala naša členka a zakladateľka Katka. Stretávame sa podľa potreby, približne raz do týždňa, od septembra 2013.

Ako vznikol názov divadelného súboru a koľko má v súčasnosti členov?

Názov vznikol úplne náhodou, keď sa pri písaní „ochotnícke DIVADLO“ od únavy prešmyčkou stalo „VaDiDlo„. Je to aj taká slovná hračka, ktorá sa nám zapáčila a už nám tento názov zostal. Ochotníkov máme momentálne 11. Vekové rozpätie sa pohybuje od 25 do 70 rokov. Dvere pre nových členov sú stále otvorené, tešíme sa každému novému „prírastku“.

Naša prvotina a ako to dopadlo?

Ako prvé sme skúšobne nacvičili hru na motívy poviedky od Stephena Leacocka – Ako sme slávili sviatok matiek. Premiéru sme mali na celoobecnej oslave ku Dňu matiek v Lozorne dňa 11.5.2014. Odozva bola veľmi pozitívna, ľudia si pochvaľovali, že je to zo života, že sa v tom našli (hlavne mamičky). Dej ich držal stále v pozornosti a v očakávaní, čo bude ďalej. A hlavne skonštatovali, že je to aj u nich skoro tak. S touto hrou sme sa na jeseň 2014 zúčastnili aj divadelného festivalu v Malackách – „Zejdeme sa na Hambálku“ a v lete 2015 sme ju odohrali aj na divadelnom festivale Kasiopeafest v Budmericiach.

10 rokov divadla

Dňa 16.9.2023 sme oslávili 10 rokov obnovy ochotníckeho divadla v Lozorne.
Pri tejto príležitosti sme vydali pamätnú knihu spomienok z divadla, ktorú si môžete pozrieť tu.